„Andrzejki” to ludowa tradycja wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

My również spróbowaliśmy wrócić do tych tradycji. 30 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. W tym dniu dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta.  Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce wróżyliśmy sobie. Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony. Losowały karteczki z rysunkami różnych zawodów, dzięki nim  dowiadywały się, jaką pracę będą wykonywały w przyszłości. Rzucaliśmy moneta do wody.      Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas wróżby z butami. Ustawiały je jeden za drugim. Czyj but pierwszy przekroczył próg sali, ten pierwszy pojedzie w daleką podróż. Wreszcie nadszedł moment lania wosku przez klucz. Ze swoich odlewów odczytywaliśmy swoją przyszłość.

Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.Nasze „Andrzejki” były pełne radości i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni.

Tekst: J. Kiędracha