Setna rocznica odzyskania niepodległości hucznie świętowana była w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu.

W obchody   zaangażowani byli wszyscy uczniowie i dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Szkolne uroczystości i konkursy trwały cały miesiąc, a ich różnorodność podziwiana była nie tylko przez uczniów i pracowników szkoły, ale również przez rodziców i przedstawicieli władz gminnych z burmistrzem Pawłem Knaflem i radnymi na czele. Organizatorkami cyklu imprez były Gabriela Blarowska i Marzena Kopcińska – Kapusta.

     Listopadowe świętowanie rozpoczęło się galerią prac plastycznych upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości. Powstała również ściana pamięci poświęcona małym bohaterom, którzy oddali swe życie w walkach o wolność ojczyzny. Wszystkie klasy wykonały emblematy patriotyczne, które następnie nosiły przypięte do odzieży prawie przez cały miesiąc. Ogromne zainteresowanie wywołała gra terenowa „Jeden dzień  w okopach”, w której należało się wykazać wiedzą z okresu tworzenia się niepodległej Polski, umiejętnością opatrywania ran, kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Nie zabrakło popisów talentów wokalnych, które miały okazję zaprezentować się podczas konkursu piosenki patriotycznej oraz wspólnego odśpiewania całego hymnu.

     Punktem kulminacyjnym obchodzonych uroczystości był program artystyczny przygotowany przez ostatnią klasę gimnazjum, skupiony na dylematach moralnych i  tragediach osobistych walczących o niepodległość i ich rodzin. Pytania bez odpowiedzi, wątpliwości, pokusa łatwiejszego życia z dala od zniewolonego kraju wybrzmiewały pośród odgłosów toczących się walk, po to, aby spośród chaosu i zamętu wyłonić mogła się wolna Polska i Polacy, ludzie, dla których drogowskazem zawsze pozostawać powinno sumienie. W pełną zadumy i nostalgii atmosferę wplotło się wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Marii Szczepaniak, w którym z zapałem uczestniczyli licznie zgromadzeni rodzice. Rozgrzani żołnierskimi melodiami goście tłumnie podążyli do kuchni polowej, gdzie czekała na nich gorąca grochówka i pachnący świeżością chleb.

 

 

Mamy Naszą Niepodległą
Mamy Naszą Niepodległą
Previous Next Play Pause
1

 

 

 
 
Tekst: E. Mistarz