Historia miejscowości

Niedźwiedź - wieś leżąca w środkowym biegu rzeki Szreniawy, około 2 km od Słomnik, a 25 km od Krakowa, na trasie Kraków - Warszawa. Najstarsze wzmianki o Niedźwiedziu pochodzą z XII wieku i mówią, że Niedźwiedź był własnością rodu Toporczyków, a od 1287r. kasztelana krakowskiego Sułka z Niedźwiedzia. Znani są jego potomkowie z XIV wieku - Chebda, Gniewomir, Jakusz, Tomasz Żrebiec. Od XV wieku wieś stała się własnoścą rodziny Stadnickich ze Żmigrodu herbu Szreniawa - Mikołaja Stadnickiego(wojewody bełskiego), Stanisława Mateusza Stadnickiego, a następnie jego syna Marcina. Na przełomie XVII i XVIII wieku Niedźwiedź został posiadłością Małachowskich, po śmierci ostatniego Piotra, wojewody krakowskiego, przeszedł w ręce rodziny jego żony, Tekli z Wodzickich herbu Leliwa. Wodziccy byli jego właścicielami do lat międzywojennych. W latach 60-tych pałac został wyremontowany i w 1970r. oddany na potrzeby szkoły podstawowej.

Historia pałacu

Pałac w Niedźwiedziu ,w którym mieści się szkoła, został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XVIII-XIX wieku lub nawet wcześniej. Murowany, dwutraktowy. Na parterze i piętrze mieszczą się sale owalne z wnękami konchowymi. Ryzalit od zajazdu został podzielony pilastrami i ożywiony stiukową dekoracją roślinno-geometryczną. Pałac zdobi portyk czterokolumnowy z trójkątnym frontem,na którym znajduje się herb rodu Wodzickich- Leliwa i bogato zdobiona attyka. Aktualnie mieści się w nim Zespół Szkół w Niedźwiedziu im.Tadeusza Kościuszki [przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum].