Drodzy Rodzice!

Bardzo często zdarza się tak, że Wasze Dziecko w trakcie zajęć logopedycznych mówi prawidłowo, jednak po opuszczeniu gabinetu wraca do „starej” mowy. Proponuję Państwu co zrobić, by dziecko poprawnie wypowiadało ćwiczone głoski na co dzień, w każdej sytuacji:

1. Ćwiczcie razem w domu, codzienny trening to podstawa – utrwalanie materiału pozwoli dziecku nabyć prawidłowe wzorce artykulacyjne. Tyko wówczas terapia logopedyczna będzie przynosiła pozytywne efekty. Taka praca nie musi być żmudna, by jednak o niej pamiętać, zapraszam do pobrania załącznika z kalendarzem ćwiczeń do powieszenia, np. na lodówce. Można wzbogacić go rysunkami lub naklejkami Waszej Pociechy. Powodzenia! J
  2. „Strażak mowy” – po powrocie do domu, każdego dnia pobawcie się wspólnie w kontrolowanie mowy – w różnych sytuacjach, nie tylko w trakcie powtarzania materiału. Wy będziecie „strażakiem mowy” i gdy usłyszycie, że dziecko zapomina o prawidłowej artykulacji (szczególnie ćwiczonej głoski), dacie mu jakiś wcześniej umówiony sygnał. Wtedy dziecko będzie musiało poprawnie wypowiedzieć wyraz oraz, np. powtórzyć go 10 razy. To działa!
  3. Wykorzystaj „gry planszowe” oraz „labirynty” – po drodze do mety/celu, dziecko napotka na nowe „przeszkody” do pokonania – będzie to powtarzanie utrwalanej głoski w izolacji, sylabach, wyrazach, a nawet i zdaniach.
  4. Twórzcie własny „słowniczek” dnia codziennego z nagromadzonymi wyrazami z ćwiczoną głoską.
  5. Nie zapominajcie Państwo o motywacji dziecka. Chwalcie za każdy, nawet drobny postęp.