W piątek 23 marca w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu odbył się powiatowy konkurs historyczny zatytułowany „Synowie Niepodległej – Tadeusz Kościuszko – syn wolności”.

Zmagania powiatowe poprzedzone były eliminacjami szkolnymi, w których udział wzięli uczniowie szkół im Tadeusza Kościuszki w Proszowicach, Koniuszy, Racławicach oraz w Niedźwiedziu, oraz uczniowie ze szkoły w Prandocinie, Słomnikach i Waganowicach.

Najlepsi z tych szkół z wyjątkiem ostatniej wzięli udział turnieju zorganizowanym na wzór programu „Jeden z dziesięciu”, a ich wiedzę oceniało jury w składzie: dr Paweł Konieczny z Katedry Historii Nowożytnej w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Jacek Regucki – kierownik Centrum Obsługi Edukacji w Słomnikach, dyrektor  Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu Robert Pogan i wicedyrektor tejże placówki Barbara Bądkowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców Agata Pluta.

Koordynatorem i prowadzącą była Gabriela Blarowska, nauczyciel historii Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu. Ideą tego konkursu było zakończenie roku kościuszkowskiego i rozpoczęcie roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez  Burmistrza Gminy Słomniki oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W zmaganiach najlepsze okazały się uczennice z Niedźwiedzia Kinga Grzesikowska i Paulina Bibuła, drugie miejsce zajęła drużyna z Racławic, trzecie – uczniowie z Proszowic, a więc przedstawiciele trzech powiatów, które wzięły udział w konkursie.